Amerikaanse wetenschappers hebben misschien het oudste sterrenstelsel ooit gevonden. Ze zagen een stelsel uit de beginjaren van het heelal. Het licht ervan heeft er meer dan 13 miljard jaar over gedaan om de aarde te bereiken.
Dat schrijven ze in het gezaghebbende wetenschapsblad Nature. Ter illustratie: licht legt per seconde bijna 300.000 kilometer af.
Het stelsel heeft de naam z8GND5296 gekregen. Toen het zijn licht uitzond, was het heelal 'pas' 700 miljoen jaar oud. Door zijn jonge leeftijd is het gevonden stelsel heel actief. Elk jaar ontstaan er ongeveer 300 nieuwe sterren. In onze Melkweg zijn het er één of twee per jaar.
Of de onderzoekers echt het record hebben, weten ze niet helemaal zeker. Andere stelsels zijn ook kandidaat, "maar dit is het verste en oudste stelsel waarvan de afstand definitief vaststaat", zeggen de wetenschappers.
Oeroude stelsels geven wetenschappers een inkijkje in het ontstaan van het heelal. Met de omstandigheden van toen kunnen ze de situatie nu beter begrijpen. Maar hoe verder de astronomen terugkijken, hoe moeilijker dat wordt. In de beginjaren was het heelal namelijk een ondoorzichtige wolk waterstof. Die nevel verduistert het licht.
Naarmate we dieper en verder het heelal in kijken, kijken we steeds verder terug in de tijd. Zover wij weten kan dit sterrenstelsel al een paar miljard jaar geleden geëxplodeerd zijn. Dit 'terug in de tijd kijken' is ook al te merken in ons eigen stelsel, het licht van de Zon doet er 8 minuten over om de Aarde te bereiken. Als de Zon nu zou exploderen zien wij dat pas over 8 minuten.... Heel erg kort want een paar milliseconden later zijn we allemaal dood 

Oudgediende



heb die film niet gezien.. maar klinkt wel logisch
misschien heb je, als je echt beschaafd + hoogbegaafd bent, geen snelwegen meer nodig 