Talentvolle beginnende wetenschappers kunnen vanaf 1 januari niet meer cum laude promoveren aan de Universiteit Twente. Volgens de universiteit pakt het predicaat cum laude "systematisch nadelig" uit voor vrouwelijke promovendi.

De cum laude-onderscheiding is bedoeld als erkenning voor een proefschrift van "uitzonderlijke wetenschappelijke kwaliteit", maar blijkt in de praktijk niet objectief tot stand te kunnen komen, stelt de universiteit.

Rector Tom Veldkamp haalde volgens universiteitsblad U-Today bij de interne bekendmaking afgelopen woensdag op de universiteit verschillende wetenschappelijke artikelen aan om het schrappen te onderbouwen.

Een van de aangehaalde artikelen is een onderzoek uit 2023 van de Universiteit van Amsterdam. Daarin staat dat een vrouwelijke onderzoeker aan een universiteit bijna twee keer minder kans heeft om cum laude te promoveren dan een man, zelfs als zij dezelfde beoordelaar hebben.

Onderzoeker Thijs Bol keek naar ruim 5000 mensen die in Nederland tussen 2011 en 2021 cum laude promoveerden. Het verschil tussen mannen en vrouwen was het grootst wanneer ze werden beoordeeld door een commissie die volledig uit mannen bestond.